Staff Directory

Administration

Dan Fehringer

Superintendent

Chery Burrell

Assistant Superintendent

Lori Tremayne

7-12 Principal

Adam James

PreK-6 Elementary Principal

Joe Gubbels​

PreK-12 Special Education Director

Certified Staff

Courtney Addison

Special Education - PEAKS

Rachel Alitz

7-12 SPED

Jill Aman

4th Grade

Austin Bales

HIGH SCHOOL TECH/MEDIA

Stephanie Benne

HIGH SCHOOL RY/PBIS

Barry Bonneau

High school Business

Stacy Brasch

high school English

Whitney Carnahan

5th Grade

Jordyn Cerveny

6th Grade

James d’Auguste

SPED LIFE SKILLS

Courtney Davie

SPED Varied

Melinda Devault

SPED KINDERGARTEN

William Faeth

SPED 4th Grade

Jade Farmer

2nd Grade

Michaeala Fehringer

7-8 Math

Janet Finzen

4th Grade

Daniela Gant

Academy-10th

James Gubbels

School Counselor

Sarah Heineman

Educare

Jeffrey Johnson

High school Math

Jackie Koch

SPED 5th Grade

Jen Lange

Kindergarten

Chris Lord

7-12 INSTRUCTIONAL COACH/MENTOR

Jenifer Malec

LIBRARY-MEDIA

Hannah Mayo

Family Consumer Science

Tammy Mohnson

Kindergarten

Melanie Nelson

high school math

Karrie Oakley

Educare

Jami Pixler

Academy-7th

Keagan Putnam

5th Grade

Tina Rickett

PROJECT MANAGER SCHOOL CLIMATE

Renee Sjuts

St Aug SPED

Dianna Spirk

Music

Brittany Stansberry

Educare

Robert Stoner

high school English

Trenton Turney

HS social sciences

Ryan Walker

6th grade

Brenda Waugh

Academy-9th

Dusty Welsh

High school Industrial tech

Adrianna Aleman

2nd Grade

Jenifer Almaraz

3rd Grade

Pam Ashcraft

K-6 INST. COACH/MENTOR

Jason Bell

7-12 Achievement Center

Julie Benson

Nurse

Cole Bosch

High School SCIENCE

Shannon Burgett

7-12 SPED

Lucia Castillo

Spanish

Jeffrey Coble

SPED St Aug/Facility

Katie Danielski

IPM FOR CSI/DAC/TITLE 1

Bryan Denton

K-12 PE

Kristine Earth

Title 7 - Culture

Page Faeth

SPED LIFESKILLS

Jennifer Faulkner

1st Grade

Lorena Fernandez

Academy-8th

Kursta Freese

7-12 SPED

Jared Garthoff

Band

Savanna Haire

7-9 Science

Rob Heiser

SPED 3rd Grade

Savannah Kahle

SPED 2nd Grade

Mary Lambley

SPED 1st Grade

Darla LaPointe

3rd Grade

Samantha Loutsch

high school Science

Brittany Markve

K-6 Achievement Center

Jesse Mayo

Art

Lucas Munter

SPED Varied

Aaron Newcombe

Alt Ed MS

Rachel Palmer

7-8 English

Judy Prewett

Middle Level Intervention

Kristina Reinert

SPED 6th Grade

Sarah Sanford

Alt Ed HS

Deb Snyder

St Aug Intervention

Lucas Spooner

7-8 social studies

Alex Stephens

Educare

Adam Tranmer

ATTENDANCE/ACTIVITIES ASST

Deanna Urbanec

kindergarten

Jay Warren

alt ed

Mercedes Waugh

1st grade

Katy Williams

SPED PEAKS

Support Staff

Scott Aldrich

Custodial

Julie Bassette

secretary

Jeff Berridge

para

Reuben Blackhawk

para

Tanja Bowman

nutritional services

Andrew CloudEagle

custodial

Angel Doxey

receptionist

Feather Earth

Nutritional Services

O.C. Earth

Title 7

Debbie Fiscus

para

Laurice Gilpin

Nutritional Services

Girard Grant

Custodial

Adavia Harlan

Human Resources

Marcus Harlan

Para

Bernice Kearnes

Cafeteria Monitor

Brenda Kubly

para

Arthur Marr

custodial

Janelle McCluskey

secretary

Elaine Orth

para

Robin Redhorn

para

Jean Rooney

educare para

Lisa Sheridan

para

Jennifer Smith

para

Denice Sterr

receptionist

Jessica Stout

para

Norene Stromberg

Secretary/Attendance/Records

Scott Thomas

para

Vincent WolfLeader

para

Ellen Waukon

Finance Manger

Courtney Zephier

custodial

Treivan Bear

PARA

Dar Bales

Technology coordinator

Angela Bigbear

PARA

Ruth Ann Bonneau

educare PARA

Lea Cleveland

PARA

Randy DeCora

Truancy

Cindy Earth

Nutritional Services

Kay Earth

Receptionist

Allise Free

NSSRS/Data

James Frenchman

Transportation and Grounds

Idelle Grant

Nutritional Services

Krystal Grant

Main Dish Cook

Marquel Harlan

SCHOOL COMMUNITY LIASION

Evan Hill

educare para

Rebecca Krueger

para

Pearl LaPointe

NUTRITIONAL SERVICES MANAGER

Iva Masquat

para

Lanice Nielsen

st aug para

William Quinn

substitute teacher

David Redhorn

custodial

Romi Routon

Finance

Stephanie Smith

para

Trina Solomon

nutritional services

Lisa Stout

custodial

Mike Stout

custodial

Marissa Thomas

para

Dontae Walker

para

Yvette Warner

Custodial

Henrietta Wolfe

educare para